"Versenyjog Magyarországon és az EU-ban" - 2006

a Gazdasági Versenyhivatal által meghirdetett pályázat eredményei

A Gazdasági Versenyhivatal az idén hetedik alkalommal hirdette meg a Versenyjog Magyarországon és az EU-ban című pályázatát. Az ünnepélyes eredményhirdetésre 2006. július 11-én került sor a GVH Könyvtárában. A díjakat Dr. Nagy Márta elnökhelyettes adta át.

Nagy örömmel vettük, hogy a jogász hallgatók mellett közgazdász hallgatók is jelentkeztek.

A meghirdetett 13 témakörből négyre érkeztek dolgozatok. Három pályázó a büntetőjogi szankciókkal kapcsolatos témát választotta, egy-egy dolgozat foglalkozott a szakmai kamarákkal, a vevői erővel, a fogyasztói döntésekkel, illetve a versenyhatóság szerepével.

A pályázatokat az idén két-két bíráló tekintette át, az általuk adott pontok összeadásával alakult ki a végső sorrend. A bírálók mind tartalmi, mind formai szempontokra figyelemmel voltak.

A nyertes pályázók magas összegű díjazásban részesültek. Az első helyezett 250 000 Ft-ot, a második helyezett 180 000 Ft-ot, a harmadik helyezett 120 000 Ft-ot nyert.

Az 1. helyezést Pünkösty András, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem V. évfolyamos hallgatója érte el "A szakmai kamarák tevékenységének megítélése a közösségi és a magyar versenyjogba" [1] című munkájával.

A dolgozat összeszedetten mutatja be a szakmai szolgáltatási piac szabályozásának, s ezek közül kiemelkedően a reklámkorlátozásoknak a versenyjogi megítélését. Az OECD és EU elemzéseket kifogástalanul megértette, érthetően és lényegretörően foglalta össze. Az eljárás alá vontak álláspontja több figyelmet érdemelt volna, mert a változásokhoz ezek alapos átgondolása fontos lehet.

A 2. helyezett Gerencsér Ágnes, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának V. évfolyamos hallgatója lett a "Büntetőjogi szankciók a versenyjogban" [2] című pályamunkával.

A dolgozat széles alapokon nyugvó munka, a témát korrekten, logikusan tekinti át. A következtetések tükrözik a megelőző gondolatmenetet. A néhány kisebb tévedés, a gyors változások követésének kisebb hézagai alig vonnak le valamit a dolgozat értékéből. Ágnes jól látja, hogy ha a büntetőjogi szabályok alkalmazása beindul, a részletek szabályozatlanságán és az együttműködés nehéz kérdésein innovatív módon kell segíteni.

A 3. helyezést Szöllősy András, szintén az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karána V. évfolyamos hallgatója az érte el "A fogyasztói döntések szabadságának védelme és a versenyjog - A fogyasztóvédelmi politika és a versenypolitika kapcsolata" [3] című dolgozatával.

Egyfelől igen széles és alapos a téma irodalmának feldolgozása. Másfelől azonban - a cím általános volta ellenére - a megközelítés a fogyasztó információhoz való jogára helyezi a hangsúlyt, így még az elhatárolás szintjén sem tesz említést olyan más, fontos kérdésekről, mint pl. az élelmiszerkönyv, a gyógyszer-engedélyezések vagy a műszaki szabványok. Amit azonban a szerző tárgyal, azt jó stílusban, érthetően, korrekt hivatkozásokkal teszi, arról téve tanúságot, hogy jól eligazodik a témában.

Gratulálunk a nyerteseknek!


Jegyzetek

[1] A pályázati munka letölthető PDF formátumban: A szakmai kamarák tevékenységének megítélése a közösségi és a magyar versenyjogba (397 KB)

[2] A pályázati munka letölthető PDF formátumban: Büntetőjogi szankciók a versenyjogban (386 KB)

[3] A pályázati munka letölthető PDF formátumban: A fogyasztói döntések szabadságának védelme és a versenyjog - A fogyasztóvédelmi politika és a versenypolitika kapcsolata (422 KB)