A belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetésére vonatkozó szabályokat a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény (továbbiakban: Pkbtv.), valamint a Gazdasági Versenyhivatal integrált kockázatkezelési eljárásrendjéről és a szervezeti integritást sértő események kezelésének eljárásrendjéről szóló 10/2021. (VIII. 13.) GVH utasítás tartalmazza.
A belső visszaélés-bejelentési rendszer a Pkbtv. 5. alcíme szerinti, az integritássérelmi bejelentések kezelésére szolgáló rendszer, amelyben a jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni a Gazdasági Versenyhivatal részére. Integritássérelmi bejelentésnek kell tekinteni minden, az integritássérelmi eseményre vonatkozóan a Pkbtv. 20. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott személyi kör által tett bejelentést, ezáltal a belső visszaélés-bejelentési rendszerbe bejelentést tehet:
- a GVH által foglalkoztatott,
- az a foglalkoztatott, akinek a GVH-nál fennálló foglalkoztatásra irányuló jogviszonya megszűnt,
- a GVH-val foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesíteni kívánó olyan személy, aki esetében e jogviszony létesítésére vonatkozó eljárás megkezdődött
- az egyéni vállalkozó, az egyéni cég, ha a GVH-val szerződéses kapcsolatban áll,
- a GVH-val szerződéses kapcsolat létesítésére vonatkozó eljárást megkezdett, szerződéses kapcsolatban álló vagy szerződéses kapcsolatban állt vállalkozó, alvállalkozó, beszállító, illetve megbízott felügyelete és irányítása alatt álló személy,
- a GVH-val tevékenységet végző gyakornok és önkéntes,
- a GVH-val a d) vagy f) pont szerinti jogviszonyt vagy szerződéses kapcsolatot létesíteni kívánó olyan személy, aki esetében e jogviszony vagy szerződéses kapcsolat létesítésére vonatkozó eljárás megkezdődött, és
- az a személy, akinek a d) vagy f) pont szerinti jogviszonya vagy szerződéses kapcsolata a GVH-val megszűnt.
A bejelentés megtételének helye, formája, kötelező tartalma
A Gazdasági Versenyhivatalban az integritás tanácsadó működteti a belső visszaélés-bejelentési rendszert, akinél a bejelentést elsősorban írásban lehet megtenni az integritas@gvh.hu elektronikus levelezési címen keresztül. Bejelentést szóban is meg lehet tenni az integritás tanácsadónál, aki erről jegyzőkönyvet készít, amelyet a bejelentőnek – annak ellenőrzésére, helyesbítésére, aláírással történő elfogadására vonatkozó lehetőség biztosítása mellett – másodpéldányban átad.
Az integritássérelmi bejelentésnek tartalmaznia kell:
- a vélelmezett vagy észlelt integritássérelmi esemény leírását, észlelésének időpontját,
- az eseménnyel esetlegesen érintett személy nevét, valamint
- a Pkbtv. 20. § (2) és (3) bekezdése szerinti bejelentői minőség megjelölését.
A b) pontban foglaltaktól eltérően a bejelentést névtelenül is lehet tenni, de ebben az esetben a bejelentés érdemi vizsgálatához szükséges adatok vagy ezek beszerezhetőségének hiánya miatt a névtelen bejelentés vizsgálata mellőzhető lehet.
A bejelentésben célszerű minden olyan adatot, tényt, információt feltüntetni, amely az érdemi vizsgálat lefolytatását elősegítheti, illetve érdemes megjelölni azon személyeket is, akiktől releváns információ kérhető a bejelentésben szereplő esettel kapcsolatban.
Felhívjuk a figyelmet, hogy bejelentést csak a Pkbtv. 20. § (2) és (3) bekezdése szerinti személyi kör tehet, az egyéb személyektől vagy szervezetektől érkező bejelentés vizsgálata mellőzhető. A bejelentés kivizsgálása mellőzhető továbbá akkor is, ha tartalmában azonos egy korábban már vizsgált, ugyanazon bejelentőtől származó integritássérelmi bejelentéssel, illetve a közérdek vagy nyomós magánérdek sérelme a bejelentésben érintett természetes személy, illetve jogi személy jogainak a bejelentés kivizsgálásából eredő korlátozásával nem állna arányban.
A bejelentés kivizsgálása
Az integritás tanácsadó a bejelentés kézhezvételétől számított hét napon belül a bejelentés megtételéről visszaigazolást küld a bejelentőnek és egyben tájékoztatja az eljárási és adatkezelési szabályokról. A vizsgálat során az integritás tanácsadó kapcsolatot tart a bejelentővel, amelynek keretében a bejelentés kiegészítésére, pontosítására, a tényállás tisztázására, valamint további információk rendelkezésre bocsátására hívhatja fel.
A bejelentés kivizsgálására legfeljebb a bejelentés beérkezésétől számított 30 napon belül sor kell kerüljön, amely határidő különösen indokolt esetben meghosszabbításra kerülhet – a bejelentő egyidejű tájékoztatása mellett -, azonban a vizsgálati határidő nem haladhatja meg a három hónapot.
Az integritás tanácsadó az érintett önálló szervezeti egység bevonásával értékeli az integritássérelmi bejelentésben bejelentett integritássérelmi esemény helytállóságát, valamint a kockázatot, és magas hatású kockázat észlelése esetén haladéktalanul javaslatot tesz az elnöknek a kockázatkezelés módjára vonatkozóan, valamint meghozza azokat az intézkedéseket, amelyek alkalmasak a visszaélés orvoslására.
Az integritás tanácsadó az integritássérelmi bejelentés vizsgálata során a vizsgálat lezárásáig vagy a vizsgálat eredményeként történő intézkedés kezdeményezéséig a bejelentés tartalmára és a bejelentésben érintett személyre vonatkozó információkat – a bejelentésben érintett személy tájékoztatásán túl - más szervezeti egységgel vagy munkatárssal csak a vizsgálat lefolytatásához szükséges mértékben osztja meg. A bejelentésben érintett munkatárs a tájékoztatását követően a bejelentés tartalmát és a bejelentésben érintett, tudomására jutott személyek körét az eljárás lezárásáig köteles bizalmasan kezelni, azokat csak a személyének tisztázásához ill. a védekezéséhez szükséges mértékben oszthatja meg harmadik személlyel.
Ha az integritássérelmi bejelentésben foglaltak értékelése nyomán az integritás tanácsadó megállapítja, hogy a bejelentésben foglaltak nyomán más, különösen büntető, szabálysértési, valamint az etikai és a fegyelmi eljárás különös szabályait tartalmazó normatív utasítás szerinti eljárás lefolytatásának szükségessége merülhet fel, ennek észlelése esetén haladéktalanul javaslatot tesz az elnöknek a szükséges eljárás kezdeményezésére vonatkozóan.
Adatkezelés
A GVH belső visszaélés-bejelentési rendszerével kapcsolatos adatkezelési tájékoztató külön az adatkezelési tájékoztató linken olvasható.
Tájékoztatás a vizsgálat eredményéről
Az integritás tanácsadó az érintett munkatársat és az integritássérelmi bejelentést tevő személyt haladéktalanul írásban tájékoztatja az integritássérelmi bejelentés kivizsgálásának eredményéről, ennek keretében
- az általa kezdeményezett eljárásról vagy egyéb intézkedésről vagy
- az eljárás vagy intézkedés kezdeményezésének mellőzéséről és annak indokáról, valamint
- az integritássérelmi bejelentés nyomán tett esetleges munkáltatói intézkedésről.
Záradék
Jelen tájékoztató a Pkbtv. 25. §-ában foglalt kötelezettség teljesítése céljából készült és nem helyettesíti a vonatkozó jogszabályi rendelkezések ismeretét. Kérjük, hogy bejelentésének megtétele előtt tájékozódjon a részletes szabályokról. A jogszabályok ingyenesen elérhetőek Nemzeti Jogszabálytában (https://njt.hu/).