"Versenyjog Magyarországon és az EU-ban" - 2007

a Gazdasági Versenyhivatal által meghirdetett pályázat eredményei

A Gazdasági Versenyhivatal az idén nyolcadik alkalommal, azonban a Versenykultúra Központ gondozásában először hirdette meg a "Versenyjog Magyarországon és az EU-ban" c. pályázatát. Az ünnepélyes eredményhirdetésre 2007. július 12-én került sor a GVH Könyvtárában. A díjakat Dr. Nagy Márta elnökhelyettes asszony adta át.

A meghirdetett 12 témakörből ötre érkeztek pályamunkák. Egy pályázó választotta a vevői erő szabályozásával kapcsolatos témát, két dolgozat érkezett a kommunikációs kampányokkal kapcsolatban, és szintén ketten választották az árdiszkrimináció alkalmazási gyakorlatával foglalkozó témakört. Három pályázó adta be pályamunkáját a 2005/29/EK irányelvet feldolgozó, mostanában sokat emlegetett fogyasztóvédelmi témára, azonban a legnépszerűbbnek a 82. cikk reformjával foglalkozó, szintén nagyon aktuális témakör bizonyult, amelyre négyen nyújtottak be pályázatot. Nagy örömmel vettük, hogy a jogász-hallgatók mellett egy közgazdász-hallgató is jelentkezett.

A pályázatokat az idén is két-két bíráló tekintette át, az általuk adott pontok összeadásával alakult ki a végső sorrend. A bírálók mind a tartalmi, mind a formai szempontokra figyelemmel voltak.

A nyertes pályázók magas összegű díjazásban részesültek. Az idén két első és ennek megfelelően egy harmadik helyezettet jutalmazott a Hivatal. A két első helyezett 250-250.000 Ft-ot és egy nemzetközi versenyjogi konferencián való részvételt nyert, amelyre az eredményhirdetést követő egy éven belül van lehetőségük. A harmadik helyezettet 120.000 Ft-tal jutalmaztuk.

A 3. helyezést Barazutti Áron, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának III. évfolyamos hallgatója érte el a "2005/29/EK irányelv - Lesz-e egységes európai fogyasztóvédelmi jog? - a jogharmonizáció és a jogalkalmazás dilemmái" [1] című dolgozatával.

Áron áttekinthető, logikus szerkezetben kezelte a feldolgozott tárgykört. Törekedett a jelenleg rendelkezésre álló, mérvadó szakirodalom, valamint az UCP-irányelv [2] átültetését biztosító szabályozási koncepció áttekintésére. A joggyakorlat bemutatása során magyar és európai esetekkel illusztrálta állításait.

Az egyik 1. helyezett Telegdi Réka Viktória, szintén az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának III. évfolyamos hallgatója lett, ugyancsak fogyasztóvédelmi témakörben, "Az európai fogyasztóvédelmi jog új irányvonala - Irányelv a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról" [3] című pályamunkájával

A dolgozat szerkezete kiegyensúlyozott, a releváns irodalom feldolgozása megfelelő. Viktória dolgozata az esetek bemutatása terén és más szempontok alapján szintén erőteljesen GVH joggyakorlat-központú. Összességében átfogó, alapos és tartalmas munka, amelyben a nemzetközi kitekintés különösen megnyerő.

A másik 1. helyezést Dedics Zsigmond, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem V. évfolyamos hallgatója érte el "A vevői erő szabályozási megközelítése Magyarországon és más EU tagállamokban, illetve az azok mögött rejlő közgazdasági érvek" [4] című munkájával.

A dolgozat remekül összefoglalja a vonatkozó magyar és nemzetközi irodalom, és gyakorlat alapján a vevői erővel kapcsolatos jelenségeket és az ezek mögötti gazdasági összefüggéseket, valamint az elméleti háttérismeretet. Zsigmond következtetései helytállóak, és jól érzékelteti az e területen fennálló elméleti és gyakorlati dilemmákat.

Gratulálunk a nyerteseknek!


Jegyzetek

[1] A dolgozat letölthető PDF formátumban: "2005/29/EK irányelv - Lesz-e egységes európai fogyasztóvédelmi jog? - a jogharmonizáció és a jogalkalmazás dilemmái" (208 KB)

[2] Az üzleti vállalkozások tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatairól szóló 2005/29/EK parlamenti és tanácsi irányelv

[3] A dolgozat letölthető PDF formátumban: lmi jog új irányvonala - Irányelv a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról" (195 KB)

[4] A dolgozat letölthető PDF formátumban: "A vevői erő szabályozási megközelítése Magyarországon és más EU tagállamokban, illetve az azok mögött rejlő közgazdasági érvek" (375 KB)