Budapest, 2021. július 30. – A Gazdasági Versenyhivatal átlagosan 4 napon belül kiállított hatósági bizonyítvánnyal bírálja el az olyan egyszerű megítélésű összefonódásokat és cégfelvásárlásokat, amelyek nem vetnek fel versenyaggályokat. A többségi állami tulajdonban lévő kockázati tőkealapok pedig kevesebb adminisztrációval és így gyorsabban tudják az Európai Bizottság által a belső piaccal összeegyeztethetőnek nyilvánított állami támogatással megvalósuló tőkebefektetéseiket kihelyezni.
A Kormány elfogadta a gazdasági élet újraindításáért felelős operatív törzs azon javaslatát, amely szerint az MFB tőkealapjainak kihelyezéseinél ezentúl a tulajdonszerzéssel nem kell megvárni a versenyhivatali engedélyeket (itt hivatkozás a várhatóan ma este 2021.07.29-én Magyar Közlönyben megjelenő kormányhatározatra).
„Az ilyen állami pénzügyi tőkebefektetések célja éppen az, hogy egy termék vagy szolgáltatás piacra vitelét elősegítsék elsősorban olyan start-up vállalkozások esetében, amelyek termékei vagy szolgáltatásai még fejlesztési szakaszban vannak, vagy marginális piaci jelenléttel rendelkeznek. Már csak ezért sem valószínűsíthető versenyaggály. Ugyanakkor a befektetés mértékéhez képest a GVH-hoz való fúziós bejelentés előkészítésének jogi költség- és munkaidő igénye sok esetben aránytalan megterhelést jelentett a befektetők számára. Ez a bürokráciacsökkentő döntés egyértelműen kedvez a gazdaság újraindításának.” – mutatott rá Rigó Csaba Balázs, a nemzeti versenyhatóság elnöke.
A javaslat által érintett befektetések összértéke 2018-tól kezdődően meghaladta a 10,5 milliárd forintot, amely eddig összesen 22 start-up vállalkozás indulását segítette. A nemzeti versenyhivatal az eddig megvizsgált 22 összefonódást tudomásul vette, és ezekben egyetlen esetben sem azonosított versenyaggályt. A befektetések átlagos medián értéke mindössze 300 millió forint volt, amely jellemzően több ütemben került a vállalkozásokhoz kihelyezésre, több évre biztosítva számukra a termékük vagy szolgáltatásuk fejlesztéséhez, illetve piacra viteléhez szükséges pénzügyi hátteret.
A jogszabály-változás eredményeként a GVH-nak a tranzakció zárásától számított 6 hónapon belül utólag lesz lehetősége beavatkozni a fúzióba, amennyiben fennáll a verseny jelentős csökkenésének veszélye.
A magyar gazdaságban az elmúlt 10 évben egyértelműen növekvő trendet mutat a versenyhivatalhoz bejelentett összefonódások száma. A 2010. évi adatokhoz képest a bejelentések száma 2020-ra 42%-kal növekedett, azaz évről-évre több fúziót ellenőriz a hivatal. Az összefonódás-bejelentések számának emelkedés nem csak az elmúlt 10 év távlatában, de például a tavalyi évhez képest is kiugró: idén 30%-kal növekedett a bejelentett fúziók száma 2020 azonos időszakához képest.
A bejelentéses rendszerre történő áttéréssel, e-ügyintézés bevezetésével és az adminisztrációs terhek jelentős csökkentésével a GVH európai összehasonlításban az egyik leggyorsabb versenyhatóság. „Az egyszerű megítélésű hatósági bizonyítvánnyal kezelt ügyek átlagos elintézési ideje 4 napra csökkent, a komplexebb I. fázisú összefonódások átlagos elintézési ideje 82,5%-kal 17 napra, a legbonyolultabb II. fázisú ügyek átlagos elintézési ideje pedig 62%-kal 71 napra csökkent.” – olvasható az Összefonódások (fúziók), mint a gazdasági növekedés lehetséges eszközei GVH tematikus kiadványban.
GVH Sajtóiroda