Budapest, 2024. december 23. – Milyen hatásai lehetnek a mesterséges intelligencia alapú alkalmazásoknak a vállalati versenyképességre és termelékenységre? Milyen következményekkel járhat a generatív MI modellek fogyasztói elérésének növekedése? Mennyire jellemző Magyarországon a mesterséges intelligencia használata, és mi a helyzet a magyar nagy nyelvi modellekkel? – többek között ezekre a kérdésekre kaphatnak részletesebb válaszokat azok, aki meghallgatják a GVH Podcast legújabb epizódját. Az adásban a nemzeti versenyhatóság októberben lezárt piacelemzése kerül részletesebb bemutatásra.
A mesterséges intelligencia az elmúlt években robbanásszerű fejlődésen ment keresztül és továbbra is az egyik legdinamikusabban változó és fejlődő technológia a világon. A trendet felismerve a Gazdasági Versenyhivatal január elején – az uniós versenyhatóságok közül az elsők között – piacelemzést indított a mesterséges intelligencia hatásainak vizsgálata érdekében. A GVH célja annak vizsgálata volt, hogy a robbanásszerű terjedés torzíthatja-e a piaci versenyt a különböző ágazatokban, és kiszolgáltatottabb helyzetbe hozhatja-e a fogyasztókat.
A nemzeti versenyhatóság 2024 októberében zárta le a piacelemzést. Vizsgálata során feltárta, az MI alapú modellek fejlesztéséhez és hatékony alkalmazásához számos kritikus erőforrás szükségeltetik, amelyek azonban nagyrészt a digitális piacok piacvezető vállalatai (nagy technológiai vállalatok, mint a Meta, a Google, a Microsoft, az Amazon stb.) kezében összpontosulnak. A piacelemzés eredményei arra is rámutattak, hogy nem elterjedt gyakorlat a hazai vállalkozások körében az MI használata, ami különösen igaz a kis- és középvállalkozásokra (kkv-kra). Ez hosszú távon akár a hazai kkv-k versenyképességének jelentős csökkenéséhez is vezethet.
A piacelemzés megállapításai alapján a GVH számos javaslattal élt a jogalkotó és a piaci szereplők felé, többek között a hazai vállalati szektor kkv központú MI használatának előmozdítása, a fogyasztók naprakész és átlátható tájékoztatása, illetve a magyar nagy nyelvi modellek fejlesztése érdekében.
A GVH Podcast legújabb adásában Berezvai Zombor, a GVH vezető közgazdásza és Dr. Csernyánszky Mihály vizsgáló ismertetik mélyrehatóbban a piacelemzés módszertanát, eredményeit és azok lehetséges következtetéseit. A GVH szakemberei bemutatják, hogy a fejlesztők és a technológiát alkalmazó cégek hogyan viszonyulnak az MI-hez annak jelenlegi fejlődési szakaszában, emellett pedig kitérnek a kritikus erőforrások jelenlegi elérhetőségére és az ezzel kapcsolatos jövőbeli lehetséges kihívásokra is. Az adás során szóba kerülnek a hazai mesterséges intelligencia alapú modellek (elsősorban a nagy nyelvi modellek) fejlesztési kezdeményezései, a kapcsolódó projektek, illetve a technológia fejlődésének lehetséges fogyasztói hatásai és kockázatai is.
A beszélgetés – a GVH podcast korábbi adásai mellett – meghallgatható
- a Gazdasági Versenyhivatal honlapján,
- a GVH YouTube-csatornáján,
- valamint a nemzeti versenyhatóság Spotify csatornáján.
A piacelemzés eredményeit bemutató tanulmány elérhető a GVH honlapján.
GVH Közszolgálati kommunikációs Iroda
További információ:
Horváth Bálint, kommunikációs vezető +36 20 238 6939
Gondolovics Katalin, sajtószóvivő +36 30 603 1170
Nyomtatható verzió PDF formátumban