Vj-144/2003/8

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a

  • -

    SigmaKalon Euridep S. A., I. rendű, valamint

  • -

    Kalon B. V. II. rendű

kérelmező összefonódás engedélyezése iránti kérelmére indult eljárásban, melyben további ügyfélként részt vett a Trilak-Haering Festékgyártó Kft. - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács engedélyezi, hogy a SigmaKalon Euridep S. A. és a Kalon B. V. közösen irányítást szerezzen a Trilak-Haering Festékgyártó Kft. felett.

A határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.

Indoklás

I.

A kérelmezett összefonódás

  • 1)

    A II. rendű kérelmező Kalon B. V. (a továbbiakban: Kalon) 2003. szeptember 19-én Üzletrész Adásvételi Szerződés alapján megszerezte a Carl Haering Beteiligungsgesellschaft mbH-tól (a továbbiakban: Haering) a Trilak-Haering Festékgyártó Kft. (a továbbiakban: Trilak) üzletrészeinek 23 százalékát.

  • 2)

    A Kalon, valamint a Trilak üzletrészeinek 60 százalékát tulajdonló I. rendű kérelmező SigmaKalon Euridep S. A. (a továbbiakban: Sigma) az 1) pont szerinti tranzakcióhoz - mint közös irányításszerzéssel megvalósuló összefonódásához - 2003. október 20-án kelt kérelmében a 2000. évi CXXXVIII. törvénnyel módosított, a tisztességes piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) VI. fejezetének rendelkezései alapján a Gazdasági Versenyhivatal engedélyét kérte.

II.

Az összefonódás résztvevői

  • 3)

    A Sigma és az általa közvetlenül vagy (más vállalkozásokon keresztül) közvetve irányított vállalkozások (a továbbiakban együtt: Sigma-csoport) által alkotott vállalkozáscsoport festékek gyártásával és értékesítésével foglalkozik. A Kalon a Sigma 100 százalékos tulajdonában álló holding vállalkozás. A Sigma-csoporthoz tartozó vállalkozások 2002. évben nem értek el nettó árbevételt a Magyar Köztársaság területén.

  • 4)

    A szintén festékgyártással foglalkozó Trilak 2002. évben 11,1 milliárd forint nettó árbevételt ért el. A Társasági Szerződése értelmében a Trilak üzletpolitikáját meghatározó főbb döntések meghozatalához a taggyűlésen a szavazatok legalább 75 százaléka szükséges.

III.

Az engedélykérési kötelezettség

  • 5)

    A Sigma az 1) pont szerinti tranzakciót megelőzően - figyelemmel a taggyűlésen szükséges 75 százalékos többségre - a Tpvt. 23. § (2) bekezdés a) pontja alapján a Haering-el közösen irányította Trilakot, amely a tranzakció révén a Sigma és a Kalon közös irányításává alakul át. A közös irányítók körében bekövetkező változás a Tpvt. 23. § (1) bekezdés b) pontja alapján vállalkozások összefonódásának minősül.

  • 6)

    Az összefonódással érintett vállalkozások (Tpvt. 26. §) közül az irányítás alá kerülő Trilak 2002. évi nettó árbevétele meghaladta a tízmilliárd forintot (és így értelemszerűen az ötszázmillió forintot is), ezért a kérelmezett összefonódáshoz a Tpvt. 24. § (1) bekezdése alapján a Gazdasági Versenyhivatal engedélye szükséges.

IV.

Az engedélyezés

  • 7)

    A Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján a Gazdasági Versenyhivatal nem tagadhatja meg az engedély megadását, ha az összefonódás nem hoz létre vagy nem erősít meg olyan gazdasági erőfölényt, amely akadályozza a hatékony verseny kialakulását, fennmaradását vagy fejlődését az érintett piacon (Tpvt. 14. §).

  • 8)

    A kérelmezett tranzakció révén formálisan ugyan a Sigma és a Kalon közös irányítást szerez a Trilak felett, tartalmát tekintve azonban - miután a Sigma száz százalékos tulajdonosa a Kalonnak - a Sigma egyedüli irányítása alá kerül a Trilak. Az egyedüli irányítást megszerző vállalkozásnak az irányított vállalkozás piaci magatartásának meghatározásakor már nem kell tekintettel lennie korábbi irányítótársára, aminek lehet hatása a gazdasági versenyre. Az adott esetben azonban káros versenyhatások nem valószínűsíthetők, mert a Sigma-csoport (a Trilak közös irányításán túlmenően) semmilyen formában sincs jelen a magyar piacon.

  • 9)

    Mindezek alapján a Versenytanács a Tpvt. 77. § (1) bekezdés a) pontja szerinti határozatában - egyezően a Tpvt. 71. § (2) bekezdés alapján tett vizsgálói indítvánnyal - az összefonódást engedélyezte.

  • 10)

    A Versenytanács a 8) pontban foglaltakra is tekintettel a kérelmezett összefonódás esetében alkalmazhatónak találta a Tpvt. 63. § (3) bekezdésének ac) pontját, mely szerint a versenytanácsi határozatot 45 napon belül kell meghozni, ha az engedély a Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján nyilvánvalóan nem tagadható meg.

V.

Eljárási kérdések

  • 11)

    A Tpvt. 63. § (3) bekezdése ac) pontjának alkalmazásából következőleg az eljárási díj megfizetéséről rendelkezni nem kellett, mert a kérelmezők a Tpvt. 62. § (1) bekezdése szerinti kettőmillió forintos eljárási díjat előzetesen megfizetették.

  • 12)

    Az ügyfelek kérték a tárgyalás mellőzését, ezért a Versenytanács határozatát - a Tpvt. 74. § (1) bekezdésének alkalmazásával - tárgyaláson kívül hozta meg.

  • 13)

    Az ügyfeleket megillető jogorvoslati jog a Tpvt. 83. § (1)-(2) bekezdésén alapul.

Budapest, 2003. november 24.