Vj-96/2000/10
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Kelemen Miklós igazgató által képviselt REVITA Televíziós Műsorgyártó és Videóreklámkészítő Kft. (9023 Győr, Vasvári Pál u. 1.) eljárás alá vont ellen fogyasztók megtévesztésének megállapítására indult eljárásban - tárgyaláson - meghozta az alábbi
határozatot
A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vontnak a MÉDIA ÁSZ 2000. című kiadványban megjelent reklámjának azon kitételei, hogy "Győr környékén is sugároz", valamint a "nézők száma: 150000" alkalmasak a fogyasztók megtévesztésére.
A bírság kiszabását a Versenytanács mellőzi.
E határozat felülvizsgálatát a kézhezvételt követő 30 napon belül a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresetben kérheti az eljárás alá vont.
Indoklás
A Gazdasági Versenyhivatal észlelte, hogy az eljárás alá vont a MÉDIA ÁSZ 2000. című kiadvány 549. oldalán úgy hirdeti szolgáltatásait, hogy "adásidő mindennap: 24 óra. Sugárzási körzet: Győrben és környékén önálló kábelcsatorna. Nézők száma: 150.000". Ezek az adatok a sugárzási idő, a nézőszám tekintetében eltúlzottnak tűntek, ezért a Szolgáltatási Iroda versenyfelügyeleti eljárást indított.
Győrben két műsorszolgáltató és egy műsorelosztó cél működik. A Győri Városi Televízió már 1 S éve kiépült kábelhálózattal rendelkezik, 100 %-ig állami tulajdonban van. Az eljárás alá vont vállalkozás 1993. június 1-jén alakult meg magánerőből azért, hogy a Győri Városi Televízió műsoraihoz képest alternatívát jelentsenek a város lakói számára, és az országos televíziókat ellássák helyi riportokkal, tudósításokkal. A műsorelosztó vállalkozás - a Győri Kábeltelevíziós Szolgáltató Kft. - műholdról veszi a programokat, amelyeket kábelrendszeren juttatnak el az előfizetőkhöz, akik négy különböző programcsomag közül választhatnak. Az eljárás alá vont műsorát Győr közigazgatási határán belül mikrohullámú átvitel-technikai megoldással sugározzák.
A média hirdetési árakról és szolgáltatásokról évenként kétszer jelenik meg a MÉDIA ÁSZ 2000. című 800 oldalas kiadvány, amely tematikusan tartalmazza a napilapok, hetilapok, magazinok, időszaki kiadványok telekommunikáció és közterületi reklámok hirdetési árait.
A vizsgálat megkeresésére a Központi Statisztikai Hivatal Információs Osztálya szolgáltatott adatokat. E szerint Győr-Moson-Sopron megye lakosainak száma 424.205 fő. A megyében 160.144 lakás (háztartás) szerepel. A nyilvántartásban e két szám hányadosa adja az egy háztartásban élő személyek számát, amely átlagosan 2,648 fő. A Győri Kábeltelevíziós szolgáltató Kft. ügyvezetőjének nyilatkozata szerint a műsorszolgáltatónak 30 ezer aktív előfizetője van. Ezt a számot szokták 2,7-e1 megszorozni és ez felel meg a nézők számának.
Az eljárás alá vont azzal védekezett, hogy nem szándékosan jelentettek meg téves adatokat, mintegy 3 éve hirdetnek a MÉDIA ÁSZ kiadványban és az adatszolgáltatás idejében a falusi kábeltévék a kisközségekben átvették a műsorát. Ez a kapcsolat azonban megszakadt gazdasági okok miatt és gondatlanságból mulasztották el a Győr környékére vonatkozó kitételt töröltetni. A nézőszámot úgy számolták ki, hogy a 33 ezer háztartást, ahol kábeltelevízió van, néggyel szorozták meg, mivel Győr népsűrűsége nagyobb az országos átlagnál.
A tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény 8. § (1) bekezdése kimondja: "tilos a gazdasági versenyben a fogyasztókat megtéveszteni". A (2) bekezdés a) pontja szerint a fogyasztók megtévesztésének minősül különösen, ha az áru lényeges tulajdonsága tekintetében valótlan tényt, vagy valós tényt megtévesztésre alkalmas módon állítanak.
A Versenytanács ennek alapján megállapította azzal, hogy az eljárás alá vont olyan adatokat közölt a sugárzási terület vonatkozásában, hogy Győr környékén is sugároz, valamint az általa tévesen kiszámított magasabb nézőszámot jelentette meg, megtévesztette a fogyasztókat, mivel ezek valótlan tények. A fogyasztók, akik általában reklámszervező szakemberek olyan reklámozási lehetőséget keresnek, amely minél szélesebb körben teheti ismertté az általuk ajánlott termékeket, így számukra fontos a valós adatok ismerete.
A Versenytanács a Tpvt. 78. § (1) bekezdése alapján úgy döntött, hogy nem szab ki bírságot.
Az eljárás alá vont által elkövetett jogsértés csekélyebb súlya mellett figyelembe vette,, hogy az eljárás alá vont igazolta, hogy a kiadvány következő számában megjelenő szöveg már valós adatokat tartalmaz.
A határozat elleni jogorvoslati rendelkezés a Tpvt. 83. §-án alapul.
Budapest, 2000. augusztus 2.
dr. Lénárd Réka sk. előadó
dr.Bodócsi András sk.
dr. Sólyom Eszter sk.
Kis Lászlóné