Vj-171/2000/33
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa Marinné dr. Nyéki Ildikó ügyvéd (1125 Budapest, Akó u. 5.) által képviselt Legátus Gazdasági és Vezetési Tanácsadó Rt (I. rendű) és Bondor László mb. vezérigazgató (1119 Budapest, Keveháza u. 1.) által képviselt Limpex Rt. (II. rendű) eljárás alá vont vállalkozások ellen a Gazdasági Versenyhivatal által összefonódás engedélyezési kérelem elmulasztása miatt indított eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
határozatot
A Versenytanács az eljárást megszünteti.
E határozat felülvizsgálatát az eljárás alá vont vállalkozások a kézbesítéstől számított harminc napon belül a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel kérhetik.
Indoklás
I.
A Gazdasági Versenyhivatal a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 67.§ (3) bekezdése alapján, miután tudomására jutott, hogy
- -
az I. rendű eljárás alá vont vállalkozás 1998. július 5-én megvásárolta a Szatmári Konzervgyár Kft üzletrészeinek 100 %-át, valamint
- -
a II. rendű vállalkozás egyes vezető tisztségviselői az I. rendű vállalkozás irányítása alá tartozó Szatmári Konzervgyár Kft-ben is vezetői beosztásban dolgoznak, valamint azonos személyek töltenek be vezetői pozíciókat az I., illetve a II. rendű vállalkozás által irányított Kft-kben,
versenyfelügyeleti eljárást indított annak vizsgálatára, hogy I. rendű vállalkozás az üzletrész vásárláshoz, valamint I. és II. rendű vállalkozás együttesen, a vezető tisztségviselők azonossága révén történő közös irányításhoz elmulasztott-e a Tpvt. VI. fejezetében foglalt rendelkezések alapján engedélyt kérni.
II.
A Legátus Gazdasági és Vezetési Tanácsadó Rt 1996. évben alakult, ingatlan ügyletekkel, üzletviteli tanácsadással és egyéb pénzügyi tevékenységgel foglalkozik, 1997. évben nettó árbevétele 37,5 millió Ft volt.
Az Rt 1998. évben az ADVENT Vagyongondnok Kft és az S.T.A. Trust Pénzügyi és Befektetési Kft közös tulajdonában, irányításuk alatt állt. E két társaság 1997-ben nettó árbevételt nem realizált. Az S.T.A. Trust Kft 1998. évben alakult, 1,7 millió Ft nettó árbevételt ért el, az ADVENT Kft-nek 1998. évben csak osztalékból származó bevétele volt.
A Legátus Rt 1996. és 1998. között csak a Szatmári Konzervgyár Kft felett szerzett irányítást, más vállalkozással összefonódást nem hajtott végre.
A Szatmári Konzervgyár Kft 1996. évben alakult, fő tevékenységként gyümölcs- és zöldségfeldolgozást, valamint nagykereskedelmi tevékenységet végez. 1997-ben 467,8 millió Ft nettó árbevételt ért el, más vállalkozás felett irányítási joggal nem rendelkezik.
A Limpex Rt korábban a Kereskedelmi és Hitelbank Rt., jelenleg a Magyar Fejlesztési Bank irányítása alatt áll. Tevékenysége a tulajdonában álló Nagyatádi-, Szegedi- és Aranyfácán Konzervgyár Kft-k, valamint az EKO Első Kelet-Magyarországi Élelmiszeripari, Kereskedelmi és Eszközhasznosítási Kft irányítására, piaci részvételük szervezésére és koordinációjára, valamint a társaságok szakmai befektetők részére történő értékesítésének előkészítésére terjed ki.
III.
A Tpvt. 71.§ (1) bekezdése alapján készített jelentésben a vizsgáló a Szatmári Konzervgyár Kft üzletrészeinek megvásárlására és a közös irányításra vonatkozóan is az engedélykérési kötelezettség hiányát állapította meg, ezért az eljárás megszüntetését indítványozta.
IV.
A Tpvt. 23.§ (1) bekezdésének b) pontja és (2) bekezdésének a) pontja alapján a Szatmári Konzervgyár Kft üzletrészei 100 %-ának az I. rendű eljárás alá vont vállalkozás általi megvásárlása vállalkozások összefonódásának minősül.
Az összefonódáshoz a Tpvt. 24.§ (1) bekezdésében foglaltak szerint az esetben kell a Gazdasági Versenyhivatal engedélyét kérni, ha
- -
az összefonódással érintett vállalkozások, a 26.§ szerinti közvetlen és közvetett résztvevők, előző évi együttes nettó árbevétele meghaladja a tíz milliárd Ft-ot, és
- -
az irányítás alá kerülő vállalkozásé pedig magasabb mint ötszázmillió Ft, illetve amennyiben az ezt az összeget nem éri el, az irányítást szerző vállalkozás ezzel az árbevétellel együtt a vizsgált összefonódást megelőző két évben összesen ötszázmillió forint nettó árbevételt meghaladó összefonódást valósított meg.
A Tpvt. 26.§ (1) bekezdése alapján az összefonódás közvetlen résztvevői az I. rendű eljárás alá vont vállalkozás és a Szatmári Konzervgyár Kft.
Közvetett résztvevők a Tpvt. 26.§ (3) bekezdésének b) pontja alapján az I. rendű eljárás alá vont vállalkozást irányító ADVENT és Trust Kft-k. Más közvetett résztvevő a vizsgált összefonódásban nincs, mert sem az I. rendű eljárás alá vont vállalkozás, sem a Szatmári Konzervgyár Kft nem rendelkezik más vállalkozások felett irányítási jogosultsággal.
Az összefonódással érintett vállalkozások 1997. évi együttes nettó árbevétele (505,3 millió Ft) nem érte el a tíz milliárd Ft-ot, így az összefonódás a Tpvt. 24.§ (1) bekezdése alapján nem minősül engedély kötelesnek.
A Tpvt. 23.§ (1) bekezdés b) és (2) bekezdés b) pontja szerint összefonódásnak minősül, ha egy vállalkozás vagy több vállalkozás közösen a másik vállalkozás vezető tisztségviselői többségének kijelölésre, megválasztására vagy visszahívására jogosultságot szerez.
A Tpvt. alkalmazásában - a kialakított joggyakorlat szerint - a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény 21.§-ban meghatározottal azonosan vezető tisztségviselőnek részvénytársaság esetében az igazgatóság tagjait, a Kft-knél az ügyvezetőket kell tekinteni.
Az eljárás alá vont vállalkozások, valamint az irányításuk alatt működő társaságok Alapító Okiratainak, Szervezeti és Működési Szabályzatainak, cégnyilvántartási adatainak, - mely dokumentumokat a Limpex Rt és az irányítása alá tartozó négy konzervgyárra vonatozóan a Vj-172/2000. sz. versenyfelügyeleti eljárás iratanyaga tartalmazza - s a vezető tisztségviselők névsorának 1997. év végétől történő vizsgálata alapján az állapítható meg, hogy
- -
az I. és a II. rendű eljárás alá vont vállalkozások, mint egyszemélyes, kizárólagos tulajdonosok önállóan rendelkeznek a tulajdonukban lévő társaságok irányításának valamennyi jogosítványával, így a vezető tisztségviselők kinevezésének, visszahívásának jogával is. Erre vonatkozó döntéseiket - miután a társaságoknál taggyűlés nem működik - un. alapítói illetve tagi határozatokkal hozzák;
- -
a II. rendű eljárás alá vont vállalkozás vezető tisztségviselői az I. rendű irányítása alatt álló Szatmári Konzervgyár Kft-ben azonos időszakban nem töltöttek be ügyvezető igazgatói tisztséget;
- -
azonos személyek ugyanazon időszakban nem voltak vezető tisztségviselők az I. illetve II. rendű által irányított társaságokban.
A vizsgálat nem tárt fel egyéb olyan - a Tpvt. 23. § (3) bekezdésében foglalt- szerződésen alapuló megállapodást sem, amely a két vállalkozáscsoport közös irányítási jogosultságát bizonyítaná bármely társaság felett.
Fentiek alapján az I. és II. rendű eljárás alá vont vállalkozás közös irányítást az érdekeltségi körükbe tartozó társaságok felett nem szerzett, így arra vonatkozó engedélykérési kötelezettségük sem volt.
Mindezekre tekintettel a Versenytanács - a vizsgálati indítvánnyal egyezően - az eljárást a Tpvt. 77.§ (1) bekezdés h) pontja alapján megszüntette.
V.
Az eljárás alá vont vállalkozások a tárgyalás mellőzését kérték, ezért a Versenytanács határozatát - a Tpvt. 74.§ (1) bekezdése alapján - tárgyaláson kívül hozta meg.
A határozat felülvizsgálatára vonatkozó rendelkezés a Tpvt. 83.§ (1) és (2) bekezdésein alapul.
Budapest, 2001. január 24.
Fógel Jánosné dr. sk. előadó
dr. Bodócsi András sk.
dr. Sólyom Eszter sk.
Szabó Györgyi