A két napos képzésre Budapestre érkeztek a világ neves versenyjogi szakértői

Budapest, 2024. november 6. – A Gazdasági Versenyhivatal és az OECD által közösen működtetett Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK) két napos rendezvény keretében mélyíti el a nemzeti versenyhatóság szakembereinek ismereteit a hatékony jogalkalmazás lehetséges eszközei és a versenypolitikát érintő jövőbeli kihívások terén. A konferenciát Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte: „A hatékony jogalkalmazás elengedhetetlen a tisztességes piaci verseny védelme és a termelékeny, robusztus gazdaság fenntartása érdekében.”

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közösen működtetett Versenyügyi Regionális Oktatási Központja (ROK) 2024. november 6-7. között tart kétnapos szemináriumot a magyar versenyhatóság szakemberei számára. A képzés célja, hogy a GVH munkatársai betekintést nyerjenek a versenypolitika hatékony érvényesítése terén szerzett legújabb nemzetközi tapasztalatokba.

A nemzeti versenyhatóság mintegy 100 szakembere lehetőséget kap arra, hogy megismerkedjen a bírósági felülvizsgálat hatékony jogalkalmazásra gyakorolt hatásaival, az egyes versenyjogi eszközök elrettentő szerepével, valamint az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatósága által folytatott fúziós ügyek legújabb tapasztalataival.

Az eseményt Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke nyitotta meg. Hangsúlyozta: „A mai gyorsan és dinamikusan változó világban elengedhetetlen, hogy a hatóságok tapasztalatok és ismeretek megosztásával erősítsék egymás hatékony fellépését.” Hozzátette: „A visszatartó erejű szankciók és bírságok, vagy az eljárás alá vont vállalkozások számára nyitva álló együttműködési lehetőségek mind elengedhetetlen elemeit képezik a versenyhatóságok eredményes jogalkalmazási tevékenységének.”

A képzés a digitális világ térnyerésével fellépő új kihívások versenypolitikai vetületeire összpontosít, különös tekintettel a mesterséges intelligencia fejlődése által felvetett kérdésekre. Az MI technológiák kérdése az egyik legégetőbb kihívás a modern jogalkalmazás tekintetében. Ezt a tendenciát felismerve a GVH – az uniós versenyhatóságok közül az elsők között –piacelemzést indított január elején a mesterséges intelligencia hatásainak vizsgálatára. A nemzeti versenyhatóság a vizsgálata során megállapította, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása növelheti a magyar vállalkozások versenyképességét, de csak abban az esetben, ha azt nem csak a nagyvállalatok, hanem a kis- és középvállalkozások is széleskörben implementálják.

A GVH és az OECD által működtetett Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK) 2005. február 16-án jött létre azzal az elsődleges céllal, hogy a két intézmény szakmai hátterére építve támogatást nyújtson a versenyjog és a versenypolitika területén a kelet-, délkelet- és közép-európai államok versenyhatóságai számára versenyjogi képzések és egyéb szakmai programok szervezésével. A világon összesen három oktatóközpont működik, egy Budapesten, egy Peruban és egy a Koreai Köztársaságban.

GVH Közszolgálati kommunikációs Iroda

További információ:

Horváth Bálint, kommunikációs vezető +36 20 238 6939

Gondolovics Katalin, sajtószóvivő +36 30 603 1170