A Microsofttal szembeni versenyhatósági döntés a nemzeti szuverenitásunkhoz járul hozzá
Budapest, 2025. június 4. – „A Gazdasági Versenyhivatal a globális technológiai vállalatokkal szemben is megvédi a magyar emberek érdekeit” – fejtette ki Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke az MCC Budapest Summit on Technology and Society konferencián, Budapesten. A GVH elnöke a nemzetközi esemény egyik panelbeszélgetésében kitért a Microsofttal szemben lefolytatott, múlt pénteken lezárt versenyfelügyeleti eljárásra is. A szoftveróriás 10 milliárdnyi magyar szó felhasználásával fejleszti saját MI alapú rendszereit és az adatokat más fejlesztők számára is ingyenesen hozzáférhetővé teszi. Rigó Csaba Balázs – utalva a trianoni békediktátum aláírásának évfordulójára – rámutatott: „A magyar nyelv megőrzése a nemzeti összetartozásunk alapja”
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) 2025 június 3. és 5. között tartja meg az MCC Budapest Summit on Technology and Society elnevezésű nemzetközi konferenciát, melynek célja az innováció és a digitális fejlődéssel megjelenő társadalmi kihívások mélyreható megvitatása. Az eseményre Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke is meghívást kapott és a Regulating Big Tech: Protecting Privacy, Families, and Communities panelbeszélgetés keretében fejtette ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vonatkozó tapasztalatait.
Rigó Csaba Balázs rávilágított, hogy a magyar nemzeti versenyhatóság közel egy évtizede nagy figyelmet fordít a globális technológiai vállalatok vizsgálatára. Mint mondta: „Ezek a techóriások és platformok a társadalom egészére hatással vannak és a digitális ökoszisztéma teljes értékláncát leuralják.” Hozzátette: „Éppen ezért kiemelten fontos, hogy maradéktalanul megfeleljenek a versenyjogi és fogyasztóvédelmi szabályoknak, elkerülve az olyan megtévesztő gyakorlatokat, mint például a zöldre mosás, a sötét mintázatok, vagy a felhasználók nem megfelelő tájékoztatása.”
A GVH az elmúlt években többek között a Google, illetve a PayPal számára is előírt versenykorrekciós kötelezettségeket, az Apple és a Booking.com pedig jelentős versenyfelügyeleti bírságokat fizetett Magyarországon. A magyar versenyhatóság 2023 februárjában fejezte be a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi piacterével, a Wish-el szemben indított eljárását, 2023 november végén pedig lezárta a TikTok vizsgálatát, amely során globális hatású eredményeket ért el. 2024 májusában fejeződött be a Viberrel szemben folytatott eljárás, aminek következményeként az üzenetküldő alkalmazást üzemeltető cég szintén egy sor intézkedés végrehajtását vállalta.
A GVH elnöke rámutatott, hogy: „A globális technológiai vállalkozásokkal szemben indított eljárások során a magyar nemzeti versenyhatóság célja, hogy – a bírságok kiszabása helyett, vagy mellett – olyan intézkedéseket tegyenek a cégek, amelyek a magyar fogyasztók és a hazai vállalkozások érdekében állnak, a magyar felhasználókat védik, illetve segítik.”
Rigó Csaba Balázs a panelbeszélgetés keretében kitért a Microsofttal szemben lefolytatott, múlt pénteken lezárt versenyfelügyeleti eljárás eredményeire is. A globális technológiai cég a magyar nemzeti versenyhatóság eljárásának eredményeként vállalta, hogy 10 milliárd magyar szón alapuló – megfelelően előkészített – adatállományon tanítja mesterséges intelligencia alapú rendszereit, és az adatállományt más MI rendszerek számára is felhasználhatóvá teszi.
Az üggyel kapcsolatban a GVH elnöke hangsúlyozta: „A Versenytanács által előírt kötelezettségvállalás eredményeként történelmi léptékű és eddig nem tapasztalt méretű magyar szöveget dolgoznak majd fel a mesterséges intelligencia alapú modellek, ráadásul nem csak a Microsoft, hanem más fejlesztők modelljei is. Az elért eredmény kiemelt fontosságú Magyarország kulturális- és nyelvi szuverenitása szempontjából. A magyar nyelv megőrzése a nemzeti összetartozásunk alapja” – szögezte le Rigó Csaba Balázs MCC Budapest Summit on Technology and Society elnevezésű nemzetközi konferencián.
GVH Kommunikáció
Horváth Bálint, kommunikációs vezető +36 20 238 6939
Gondolovics Katalin, sajtószóvivő +36 30 603 1170