Vj-122/2002/10

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa az International Business Machines Corporation kérelmezőnek összefonódás engedélyezése iránti kérelmére indult eljárásban, melyben további ügyfélként résztvett a PricewaterhouseCoopers International Limited - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács engedélyezi, hogy az International Business Machines Corporation megvásárolja a PrivewaterhouseCoopers International Limited Consulting üzletágát.

A határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézbesítéstől számított 30 napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.

Indoklás

I.

A kérelmezett összefonódás

  • 1)

    Az International Business Machines Corporation (a továbbiakban: IBM) és a PricewaterhouseCoopers International Limited (a továbbiakban: PwC) 2002. július 30-án megállapodást kötött, melynek értelmében az IBM megvásárolja a PwC világot átfogó vezetési tanácsadói és informatikai szolgáltatási üzletágát (PwC Consulting).

  • 2)

    A kérelmező IBM 2002. augusztus 29-én kelt kérelmében az 1) pont szerinti tranzakcióhoz - mint vállalkozások összefonódásához - a 2000. évi CXXXVIII. törvénnyel módosított, a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) VI. fejezetének rendelkezései alapján a Gazdasági Versenyhivatal engedélyét kérte.

  • 3)

    Az IBM kérelmében hivatkozott arra, hogy az összefonódásban résztvevő vállalkozások kisméretű piaci részesedése és a versenytársak jelentős száma alapján a tranzakciónak Magyarországon nem lesz versenykorlátozó hatása.

II.

Az összefonódással érintett vállalkozások piaci helyzete

  • 4)

    Az IBM és az általa közvetlenül vagy (más vállalkozáson keresztül) közvetve irányított vállalkozások (a továbbiakban: IBM-csoport) informatikai termékek (számítógépes hardvare és szoftver) és szolgáltatások értékesítésével foglalkozik gyakorlatilag a világ egészére kiterjedően.

  • 5)

    Az IBM-csoport magyarországi tagjai közül

    • -

      az IBM Magyarország Kft. az IBM magyarországi képviseletére 1949. évben alapított társaság, amely az IBM termékek magyarországi forgalmazásával, valamint informatikai szolgáltatások nyújtásával foglalkozik;

    • -

      az isc-Hungária Informatikai Kft. informatikai szolgáltatásokat (azon belül is elsősorban informatikai tevékenység-kihelyezési szolgáltatásokat) nyújt;

    • -

      az IBM Storage Products Kft., az IBM Global Services Kft. és az IBM Centre for Asset Management Kft. az IBM-csoporton belülre értékesít.

  • 6)

    Az 5) pontban említett vállalkozások 2001. évi nettó árbevétele együttesen 18,3 milliárd forint volt.

  • 7)

    Az IBM-csoport részesedése a magyarországi hardvare forgalomból nem éri el a 25 százalékot, a szoftver forgalomból 5 százalék alatti, míg az informatikai szolgáltatásokból 5-6 százalék között részesedik.

A PwC Consulting

  • 8)

    A PwC tanácsadói és informatikai szolgáltatási üzletága, a PwC Consulting a világ több, mint ötven országában végzi tevékenységét.

  • 9)

    A PwC Consultinghoz tartozó magyarországi vállalkozás, a PwC Consulting Informatikai és Tanácsadó Rt. 2001. évi nettó árbevétele .... milliárd forint volt. A PwC Consulting részesedése a magyarországi informatikai szolgáltatásból 3 százalék körüli.

Az informatikai szolgáltatás sajátosságai

  • 10)

    Az informatikai szolgáltatáson belül a hazai és a nemzetközi gyakorlatban az alábbi - eltérő felhasználási célú - szolgáltatások különböztethetők meg:

    • -

      rendszermenedzsment,

    • -

      ügyvitelszervezés,

    • -

      rendszerfejlesztés és integráció,

    • -

      tanácsadói szolgáltatások,

    • -

      szoftverkarbantartás,

    • -

      hardverkarbantartás,

    • -

      képzés és oktatás.

  • 11)

    Az informatikai szolgáltatások magyarországi piacán nagy számú vállalkozás - köztük több jelentős nemzetközi vállalkozás (pl.: Compaq) - van jelen, melyek jellemzően a 10) pontban említett szolgáltatásfajták teljes körével foglalkoznak.

III.

Az engedélykérési kötelezettség

  • 12)

    A Tpvt. 23. § (1) bekezdés a) pontja szerint összefonódásnak minősül, ha a vállalkozás része (jelen esetben a PwC Consulting, mint üzletág) egy másik vállalkozás (jelen esetben az IBM) részévé válik.

  • 13)

    A kérelem szerinti összefonódásra - jóllehet külföldön honos vállalkozás, illetve vállalkozás-rész között jön létre - kiterjed a Tpvt. hatálya, mert az IBM-csoporthoz és a PwC Consultinghoz is tartoznak magyarországi vállalkozások, mire tekintettel az összefonódás hatása érvényesülhet a Magyar Köztársaság területén (Tpvt. 1. §).

  • 14)

    Az összefonódásban résztvevő vállalkozások (a Tpvt. 26. § alapján: az IBM-csoport tagjai és a PwC Consulting) 2001. évi - a Tpvt. 27. § (1) és (2) bekezdése szerint számított - együttes nettó árbevétele meghaladta a tízmilliárd forintot, ezen belül a PwC Consulting-é az ötszázmillió forintot, ezért a kérelmezett összefonódás a Tpvt. 24. § (1) bekezdése alapján engedélykötelesnek minősül.

IV.

Az engedélyezés

  • 15)

    A Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján a Gazdasági Versenyhivatal nem tagadhatja meg az engedély megadását, ha az összefonódás nem hoz létre vagy nem erősít meg olyan gazdasági erőfölényt, amely akadályozza a hatékony verseny kialakulását, fennmaradását vagy fejlődését az érintett piacon (Tpvt. 14. §).

  • 16)

    A Tpvt. eddigi alkalmazási tapasztalatai alapján - egyezően a nemzetközi versenyjogi gyakorlattal - egy összefonódásnak az alábbi hatásai lehetnek a gazdasági erőfölényes helyzetre és általában is a gazdasági versenyre.

    • 1.

      Horizontális hatás akkor következik be, ha van olyan érintett piac (áru és földrajzi piac kombináció), amelynek azonos - akár eladói, akár vevői - oldalán mindkét, az összefonódásban résztvevő vállalkozás-csoport jelen van. Ekkor az összefonódás miatt csökken az egymással versenyben álló vállalkozások száma, növekszik az összefonódás révén bővülő vállalkozás-csoport piaci részesedése miáltal egyedül vagy más vállalkozásokkal közösen gazdasági erőfölényes helyzetbe kerülhet vagy a meglévő gazdasági erőfölény erősödhet.

    • 2.

      Vertikális hatásról akkor beszélünk, ha van olyan érintett piac, amelyen az egyik vállalkozás-csoport eladóként, a másik vállalkozás-csoport pedig vevőként van (lehet) jelen, azaz a két vállalkozás csoport a termelési-értékesítési lánc egymást követő fázisaiban tevékenykedik. Ebben az esetben a köztük meglévő piaci kapcsolat vállalkozáscsoporton belülivé válik. Ez megteremti az érdekeltséget arra, hogy ha a vállalkozás-csoport az egyik érintett piacon erőfölényben van, akkor ezzel a másik piacon visszaéljen, és lehetősége is nyílik versenyt korlátozó magatartások megvalósítására (például szerződéskötéstől való indokolatlan elzárkózás, diszkrimináció).

    • 3.

      A portfolió hatás az összefonódás révén létrejövő vállalkozás-csoport által gyártott (forgalmazott) áruk körének bővüléséből adódik. Ez különösen akkor járhat káros versenyhatásokkal, ha egymást kiegészítő (azonos vevők által vásárolt) áruk gyártói (forgalmazói) kerülnek egy vállalkozás csoportba. Ebben az esetben ugyanis, ha az egyik vállalkozás csoport valamely áru(k) piacán magas piaci részesedéssel rendelkezik, akkor az összefonódás következtében bővülő vállalkozás-csoport más áru(k) piacán képes lehet versenykorlátozó magatartás (pl. árukapcsolás) érvényesítésére.

    • 4.

      Konglomerátumhatásról akkor beszélünk, ha - jóllehet külön-külön vizsgálva egyetlen érintett piacon sem jön létre vagy erősödik meg gazdasági erőfölényes helyzet - összességében számottevően javul a vállalkozás csoport vagyoni, pénzügyi illetve jövedelmi helyzete, melyek a gazdasági erőfölény meghatározó tényezői (Tpvt. 22. § (2) bekezdés b.) pont), és alapot adhatnak versenyt korlátozó stratégiák (pl. piacrabló ár) alkalmazására.

  • 17)

    A kérelmezett összefonódásnak horizontális hatásai az informatikai szolgáltatások tekintetében lehetnek, amelyeket az IBM-csoport és a PwC Consulting egyaránt nyújt Magyarországon.

  • 18)

    A különböző informatikai szolgáltatások a keresleti helyettesítés szempontjai (felhasználási cél, ár, minőség) alapján nem tekinthetők egymás helyettesítőinek. Ugyanakkor az egyes informatikai szolgáltatások között jelentős a kínálati helyettesítés (lásd 11. pont), mire tekintettel a Versenytanács érintett árupiacnak (Tpvt. 14.§ (2) bekezdés) - korábbi gyakorlatával (Vj-16/2002.) egyezően - az informatikai szolgáltatások egészét tekintette.

  • 19)

    Ezen az árupiacon - melyre nézve az érintett földrajzi piac (Tpvt. 14. § (3) bekezdés) nem vitathatóan minimálisan Magyarország egész területe - az IBM-csoport és a PwC Consulting együttes részesedése nem éri el a 10 százalékot, ami alapján az összefonódásnak horizontális összefüggésben nem valószínűsíthetők káros versenyhatásai.

  • 20)

    Nem kell számolni káros vertikális-, portfolió- és konglomerátum hatásokkal sem, mert

    • -

      a PwC Consulting az informatikai szolgáltatásokon kívül más tevékenységet nem végez Magyarországon;

    • -

      az IBM-csoport pedig további tevékenységei (hardver és szoftver értékesítés) tekintetében nem éri el azt a piaci részesedési mértéket (25 százalék), ami alapot adhatna versenyaggályokra.

  • 21)

    Mindezek alapján a Versenytanács a Tpvt. 77. § (1) bekezdés a) pontja szerinti határozatában az összefonódást - egyezően a Tpvt. 71. § (2) bekezdés alapján tett vizsgálói indítvánnyal - a Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján engedélyezte.

  • 22)

    A Versenytanács a 19-20) pontban foglaltakra is tekintettel a kérelmezett összefonódás esetében alkalmazhatónak találta a Tpvt. 63. § (3) bekezdésének ac) pontját, mely szerint a versenytanácsi határozatot 45 napon belül kell meghozni, ha az engedély a Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján nyilvánvalóan nem tagadható meg.

V.

Eljárási kérdések

  • 23)

    A Tpvt. 63. § (3) bekezdése ac) pontjának alkalmazásából következőleg az eljárási díj megfizetéséről rendelkezni nem kellett, mert a kérelmező a Tpvt. 62. § (1) bekezdése szerinti kettőmillió forintos eljárási díjat előzetesen lerótta.

  • 24)

    Az ügyfelek (a kérelmező IBM és az üzletágát értékesítő PwC) egyaránt kérte a tárgyalás mellőzését, ezért a Versenytanács határozatát - a Tpvt. 74. § (1) bekezdésének alkalmazásával - tárgyaláson kívül hozta meg.

  • 25)

    Az ügyfeleket megillető jogorvoslati jog a Tpvt. 83. § (1)-(2) bekezdésén alapul.

Budapest, 2002. szeptember 25.