Vj-148/2003/5

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa az MCM-Menedzser Kereskedelmi Kft. (Budapest) kérelmező összefonódás engedélyezése iránti kérelmére indult eljárásban, melyben további ügyfélként részt vett a MOL-Chem Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Budapest) - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács engedélyezi, hogy a MCM-Menedzser Kereskedelmi Kft. irányítást szerezzen a MOL-Chem Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. felett.

A határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.

Indoklás

  • 1)

    A kérelmező MCM-Menedzser Kereskedelmi Kft. (a továbbiakban: MCM Kft.) 2003. október 17-én "Üzletrész Adásvételi Szerződés"-t (a továbbiakban: Szerződés) kötött a MOL Rt-vel a MOL-Chem Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (a továbbiakban: MOL-Chem Kft.) valamennyi üzletrészének megvásárlására.

  • 2)

    Az MCM Kft. az 1) pont szerinti tranzakcióhoz - mint vállalkozások összefonódásához - 2003. október 29-én kelt kérelmében a 2000. évi CXXXVIII. törvénnyel módosított, a tisztességes piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) VI. fejezetének rendelkezései alapján a Gazdasági Versenyhivatal engedélyét kérte.

  • 3)

    A gazdasági tevékenységet nem végző MCM Kft-t alapító természetes személyek más vállalkozás felett nem rendelkeznek irányítási joggal és az MCM Kft. sem irányít más vállalkozást.

  • 4)

    A MOL-Chem Kft. és az általa irányított vállalkozások (a továbbiakban együtt: MOL-Chem-csoport) meghatározó tevékenysége a műanyagok, műtrágyák és növényvédőszerek, valamint egyéb vegyipari termékek kereskedelme. A MOL-Chem-csoport 2002. évi nettó árbevétele - a csoporton belüli forgalom nélkül - meghaladta a tízmilliárd forintot.

  • 5)

    A MOL-Chem Kft. üzletrészeinek az MCM Kft. általi megszerzése a Tpvt. 23. § (1) bekezdés b) pontja és a (2) bekezdés a) pontja alapján vállalkozások összefonódásának minősül.

  • 6)

    Az összefonódással érintett vállalkozások (a Tpvt. 26. § alapján: az MCM és a MOL-Chem-csoport tagjai) 2002. évi együttes nettó árbevétele meghaladta a tízmilliárd forintot, ezen belül az irányítás alá kerülő MOL-Chem Kft-é az ötszázmillió forintot, ezért a kérelmezett összefonódáshoz a Gazdasági Versenyhivatal engedélye szükséges.

  • 7)

    A Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján a Gazdasági Versenyhivatal nem tagadhatja meg az engedély megadását, ha az összefonódás nem hoz létre vagy nem erősít meg olyan gazdasági erőfölényt, amely akadályozza a hatékony verseny kialakulását, fennmaradását vagy fejlődését az érintett piacon (Tpvt. 14. §).

  • 8)

    A Versenytanács kialakult gyakorlata szerint az összefonódás horizontális-, vertikális-, portfólió- és konglomertamen hatásait vizsgálja (lásd pl. Vj-13/2003.).

  • 9)

    Az irányítást megszerző MCM Kft. semmilyen gazdasági tevékenységet nem végez, nincsenek hozzákapcsolódó vállalkozások, ezért az összefonódásnak horizontális-, vertikális- és portfolió hatásai sem lehetnek. Káros konglomerátum hatás sem valószínűsíthető, mert a MOL-Chem Kft. jelenleg egy jelentős tőkeerejű vállalkozás-csoport (a MOL) tagja.

  • 10)

    Mindezek alapján a Versenytanács a Tpvt. 77. § (1) bekezdés a) pontja szerinti határozatában - egyezően a Tpvt. 71. § (2) bekezdés alapján tett vizsgálói indítvánnyal - az összefonódást engedélyezte.

  • 11)

    A Versenytanács a 9) pontban foglaltakra is tekintettel a kérelmezett összefonódás esetében alkalmazhatónak találta a Tpvt. 63. § (3) bekezdésének ac) pontját, mely szerint a versenytanácsi határozatot 45 napon belül kell meghozni, ha az engedély a Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján nyilvánvalóan nem tagadható meg.

  • 12)

    A Tpvt. 63. § (3) bekezdése ac) pontjának alkalmazásából következőleg az eljárási díj megfizetéséről rendelkezni nem kellett, mert a kérelmező a Tpvt. 62. § (1) bekezdése szerinti kettőmillió forintos eljárási díjat előzetesen lerótta.

  • 13)

    Az ügyfelek kérték a tárgyalás mellőzését, ezért a Versenytanács határozatát - a Tpvt. 74. § (1) bekezdésének alkalmazásával - tárgyaláson kívül hozta meg.

  • 14)

    Az ügyfeleket megillető jogorvoslati jog a Tpvt. 83. § (1)-(2) bekezdésén alapul.

Budapest, 2003. december 2.