Vj-121/2004/6

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Szabolcs Gabona Holding Vagyonkezelő Rt. kérelmező összefonódás engedélyezése iránti kérelmére indult eljárásban, melyben további ügyfélként részt vett az Agrimill-Agrimpex Gabonafeldolgozó és Gabonakereskedelmi Rt. - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács engedélyezi, hogy a Szabolcs Gabona Holding Vagyonkezelő Rt. megvásárolja a Agrimill-Agrimpex Gabonafeldolgozó és Gabonakereskedelmi Rt. Malom- és Takarmányipari Üzletágát.

A határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.

Indoklás

I.

A kérelmezett összefonódás

  • 1)

    A Szabolcs Gabona Holding Vagyonkezelő Rt. (a továbbiakban: Szabolcs Rt.) 2004. július 2-án Szerződést kötött az Agrimill-Agrimpex Gabonafeldolgozó és Gabonakereskedelmi Rt-vel malomipari és takarmánygyártó tevékenységéhez kapcsolódó ingatlanainak, ingóinak és készleteinek (a továbbiakban: Malomipari és Takarmánygyártó Üzletág vagy Üzletág) megvásárlására.

  • 2)

    A kérelmező az 1) pont szerinti tranzakcióhoz - mint vállalkozások összefonódásához - 2004. július 12-én kelt kérelmében a 2000. évi CXXXVIII. törvénnyel módosított, a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) VI. fejezetének rendelkezései alapján a Gazdasági Versenyhivatal engedélyét kérte.

II.

Az összefonódás résztvevői

A Szabolcs-csoport

  • 3)

    A Szabolcs Rt. továbbá az általa közvetlenül vagy (más vállalkozásokon keresztül) közvetve irányított vállalkozások által alkotott vállalkozáscsoportba (a továbbiakban: Szabolcs-csoport) tartozó vállalkozások

    • -

      takarmányipari termékek (takarmánykeverékek, premixek, koncentrátumok) gyártásával és forgalmazásával;

    • -

      takarmányipari termékek (takarmánykeverékek, premixek, koncentrátumok) gyártásával és forgalmazásával;

    • -

      gabonatermékek (búza, árpa, kukorica) forgalmazásával; valamint

    • -

      gabonaőrlemények (búzaliszt, rizs hántolmány, étkezési kukoricaőrlemény, sárgaborsó hántolmány) gyártásával és forgalmazásával

foglalkoznak.

  • 4)

    A Szabolcs-csoportba tartozó vállalkozások részesedését az általuk forgalmazott áruk országos forgalmából az 1. táblázat mutatja be.

    1. táblázat

    A Szabolcs-csoport részesedése a magyar- országi forgalomból

Árucsoport

Részesedés (%)

Fehérje alapanyagok

1,2

Takarmánykiegészítők

8,0

Állatgyógyászati készítmények

3,1

Takarmánykeverékek

1,2

Premixek

1,2

Koncentrátumok

1,2

Búza

2,5

Kukorica

0,6

Árpa

1,8

Búzaliszt

12,0

Rizs hántolmány

35,0

Kukoricaőrlemény

6,0

Sárgaborsó hántolmány

30,0

  • 5)

    A Szabolcs-csoportba tagjai - a csoporton belüli forgalom nélkül - 2003. évben együttesen 20,5 milliárd forint nettó árbevételt értek el.

Az Üzletág

  • 6)

    Az Üzletágba az alábbi termelőkapacitások tartoznak:

    • -

      búzaörlést végző Békéscsabai István malom és Kalocsai malom;

    • -

      a Gyulai malom, melyben kukoricát őrölnek; valamint

    • -

      két takarmánykeverő üzem: a Kondorosi keverő és a Sarkadi keverő.

  • 7)

    Az Üzletágnak az általa előállított termékek országos forgalmából való részesedést a 2. táblázat mutatja be.

    2. táblázat

    Az Üzletág részesedése a magyar- országi forgalomból

Árucsoport

Részesedés (%)

Takarmánykeverékek

3,5

Búzaliszt

7,0

Kukoricaörlemény

8,0

  • 8)

    Az Üzletág 2003. évi nettó árbevétele 3,9 milliárd forint volt.

III.

Az engedélykérési kötelezettség

  • 9)

    Az Üzletág a Tpvt. 23. § bekezdése szerinti vállalkozásrésznek minősül, ezért annak a Szabolcs Rt. általi megszerzése a Tpvt. 23. § (1) bekezdés a) pontja alapján vállalkozások összefonódásának minősül.

  • 10)

    Az összefonódással érintett vállalkozások (Tpvt. 26. § szerint: a Szabolcs-csoport tagjai és az Üzletág) 2003. évi együttes nettó árbevétele meghaladta a tízmilliárd forintot, ezen belül az Üzletágé az ötszázmillió forintot, ezért a kérelmezett összefonódáshoz a Tpvt. 24. § (1) bekezdése alapján a Gazdasági Versenyhivatal engedélye szükséges.

IV.

Az engedélyezés

  • 11)

    A Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján a Gazdasági Versenyhivatal nem tagadhatja meg az engedély megadását, ha az összefonódás nem hoz létre vagy nem erősít meg olyan gazdasági erőfölényt, amely akadályozza a hatékony verseny kialakulását, fennmaradását vagy fejlődését az érintett piacon (Tpvt. 14. §).

  • 12)

    A Tpvt. eddigi alkalmazási tapasztalatai alapján a Versenytanács az összefonódás horizontális-, vertikális-, portfolió- és konglomerátum hatásait vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal Elnökének és a Versenytanács Elnökének 1/2003. számú Közleményében (a továbbiakban: Közlemény) szerint.

  • 13)

    Az összefonódásban résztvevő két vállalkozás-csoport azonos tevékenysége a malom- és takarmányipari termékek előállítása. Együttes részesedésük azonban Magyarországon - mint érintett földrajzi piacon (Tpvt. 14. § (3) bekezdés) egyetlen áru esetében sem haladja meg a 20 százalékot, ezért az összefonódásnak horizontális összefüggésben nem valószínűsíthetők káros versenyhatásai. Ezen túlmenően az Üzletág semmilyen formában nem kapcsolódik a Szabolcs-csoporthoz, így az összefonódásnak vertikális- és portfolió hatásai sem lehetnek. Az Üzletág piaci részesedései alapján káros konglomerátum hatással sem kell számolni.

  • 14)

    Mindezek alapján a Versenytanács a Tpvt. 77. § (1) bekezdés a) pontja szerinti határozatában - egyezően a Tpvt. 71. § (2) bekezdés alapján tett vizsgálói indítvánnyal - az összefonódást engedélyezte.

  • 15)

    A Versenytanács a 13) pontban írtakra is tekintettel a Közleményben foglaltak alapján a kérelmezett összefonódás esetében alkalmazhatónak találta a Tpvt. 63. § (3) bekezdésének ac) pontját, mely szerint a versenytanácsi határozatot 45 napon belül kell meghozni, ha az engedély a Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján nyilvánvalóan nem tagadható meg.

V.

Eljárási kérdések

  • 16)

    A Tpvt. 63. § (3) bekezdése ac) pontjának alkalmazásából következőleg az eljárási díj megfizetéséről nem kellett rendelkezni, mert a kérelmező a Tpvt. 62. § (1) bekezdése szerinti kettőmillió forint előzetesen lerótta.

  • 17)

    Az ügyfelek kérték a tárgyalás mellőzését, ezért a Versenytanács határozatát - a Tpvt. 74. § (1) bekezdésének alkalmazásával - tárgyaláson kívül hozta meg.

  • 18)

    Az ügyfeleket megillető jogorvoslati jog a Tpvt. 83. § (1)-(2) bekezdésén alapul.

Budapest, 2004. július 26.