Nyomtatható verzió PDF formátumban
Vj-67/2005/9
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Colas-Hungária Építőipari Kft. kérelmező összefonódás engedélyezése iránti kérelmére indult eljárásban, melyben további ügyfélként részt vett Hoffmann Építőipari Rt. és Hoffmann-Gép Javító és Szolgáltató Kft. - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi
határozatot
A Versenytanács engedélyezi, hogy a Colas-Hungária Építőipari Kft. irányítást szerezzen a Hoffmann Építőipari Rt. és a Hoffmann-Gép Javító és Szolgáltató Kft. felett.
A határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.
Indoklás
I.
A kérelmezett összefonódás
- 1.
A kérelmező Colas-Hungária Építőipari Kft. (a továbbiakban: Colas) 2005. április 12-én Részvény és Üzletrész Adásvételi Szerződés (a továbbiakban: Szerződés) révén megvásárolta a korábbi tulajdonosoktól a Hoffmann Építőipari Rt. (a továbbiakban: Hoffmann Rt.) és a Hoffmann-Gép Javító és Szolgáltató Kft. (a továbbiakban: Hoffmann Kft.) részvényei, illetve üzletrészei többségét.
- 2.
A korábbi tulajdonosok a Szerződésben vállalták, hogy három évig a Magyar Köztársaság területén nem ruháznak be sem közvetlenül, sem közvetve út-, közmű- és vasútépítési tevékenységet folytató vállalkozásba.
- 3.
A kérelmező az 1) pont szerinti tranzakcióhoz - mint vállalkozások összefonódásához - 2005. május 10-én kelt kérelmében a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló, módosított 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) VI. fejezetének rendelkezései alapján a Gazdasági Versenyhivatal engedélyét kérte.
II.
Az összefonódás résztvevőinek piaci helyzete
- 4.
A Colas a franciaországi Bouygues TP és az általa közvetlenül vagy közvetve irányított vállalkozások alkotta vállalkozás-csoport (a továbbiakban együtt: Bouygues-csoport) tagja.
- 5.
A Bouygues-csoportba tartozó magyarországi vállalkozások közül
-
- -
az Alterra Építőipari Kft. magasépítéssel;
- -
-
- -
a Debreceni Magas-, Mély- és Útépítő Kft. útépítéssel és magasépítéssel;
- -
-
- -
az Egri Útépítő Rt. útépítéssel;
- -
-
- -
a Bouygues Hungária Fővállalkozási Kft. nagy projektek fővállalkozói tevékenységével;
- -
-
- -
a Bouygues Hungária Fővállalkozási Kft. nagy projektek fővállalkozói tevékenységével;
- -
foglalkozik.
- 6.
A Bouygues-csoportba tartozó magyarországi vállalkozások 2004. évben tízmilliárd forintot meghaladó nettó árbevételt értek el.
- 7.
A Hoffmann Rt. tevékenységi körébe az útépítés, a magasépítés és a közműépítés tartozik, mely tevékenységekhez szükséges gépparkot a Hoffmann Kft. biztosítja.
- 8.
A Hoffmann Rt. és a Hoffmann Kft. 2004. évi együttes nettó árbevétele - az egymás közötti forgalom nélkül - meghaladta az ötszázmillió forintot.
- 9.
A Bouygues-csoport és a Hoffmann Rt. részesedését a magyarországi építőipari tevékenység forgalmából a Táblázat mutatja be.
Táblázat
Az összefonódás résztvevőinek részesedése*/ a
magyarországi építőipari tevékenységből (%)
Megnevezés |
Bouygues-csoport |
Hoffmann Rt. |
Együtt |
Magasépítés |
<1 |
<1 |
<1 |
Útépítés |
20 - 25 |
<5 |
20 - 25 |
Közműépítés |
5 - 10 |
<5 |
<10 |
*/A pontos adatok üzleti titkot képeznek
- 10.
Az építőipar valamennyi területén nagyszámú vállalkozás tevékenykedik a magyar piacon. Az útépítés területén a Strabag Rt. részesedése meghaladja a 30-, a Vegyépszer Rt-é pedig a 20 százalékot.
III.
Az engedélykérési kötelezettség
- 11.
A Colas a Hoffmann Rt. és a Hoffmann Kft. tagjai felett, azok részvényei, illetve üzletrészei többségének megszerzésével a Tpvt. 23. § (2) bekezdés a) pontja alapján irányítást szerez, ami - mint több vállalkozás feletti irányításszerzés - a Tpvt. 23. § (1) bekezdés b) pontja alapján vállalkozások összefonódásának minősül.
- 12.
Az összefonódással érintett vállalkozások (Tpvt. 26. §) 2004. évi együttes nettó árbevétele meghaladta a tízmilliárd forintot, ezen belül az irányítás alá kerülő Hoffmann Rt-é és Hoffmann Kft-é együttesen az ötszázmillió forintot, ezért a Tpvt. 24. § (1) bekezdése alapján a kérelmezett összefonódáshoz a Gazdasági Versenyhivatal engedélye szükséges.
IV.
Az engedélyezés
- 13.
A Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján a Gazdasági Versenyhivatal nem tagadhatja meg az engedély megadását, ha az összefonódás nem hoz létre vagy nem erősít meg olyan gazdasági erőfölényt, amely akadályozza a hatékony verseny kialakulását, fennmaradását vagy fejlődését az érintett piacon (Tpvt. 14. §).
- 14.
A Tpvt. eddigi alkalmazási tapasztalatai alapján a Versenytanács az összefonódás horizontális-, vertikális-, portfolió- és konglomerátum hatásait vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal Elnökének és a Versenytanács Elnökének 1/2003. számú Közleményében (a továbbiakban: Közlemény) szerint.
- 15.
Az összefonódásban résztvevő két vállalkozás-csoport azonos tevékenysége az építőipar. A szóbajöhető legszűkebb érintett piacok (Tpvt. 14. §) áru szempontjából a magas-, az út- és a közműépítés; földrajzi értelemben pedig Magyarország egész területe. Ezen érintett piacok közül a magas- és a közműépítés tekintetében az érintett vállalkozások együttes részesedése nem éri el a 20 százalékot. Az útépítés esetében az együttes piaci részesedés kis mértékben meghaladja ugyan a 20 százalékot, a piaci részesedés növekedése azonban csekély mértékű. Ebből következőleg az összefonódásnak horizontális összefüggésben nem valószínűsíthetők káros versenyhatásai. A Hoffmann Rt. és a Hoffmann Kft. semmilyen formában nem kapcsolódik a Bouygues-csoporthoz, így az összefonódásnak vertikális- és portfolió hatásai sem lehetnek. A Hoffmann Rt. piaci részesedése alapján káros konglomerátum hatással sem kell számolni.
- 16.
Mindezek alapján a Versenytanács a Tpvt. 77. § (1) bekezdés a) pontja szerinti határozatában - egyezően a Tpvt. 71. § (2) bekezdés alapján tett vizsgálói indítvánnyal - az összefonódást engedélyezte.
- 17.
Az engedély a Tpvt. 30. § (5) bekezdése alapján kiterjed a 2) pont szerinti versenykorlátozásra, mert az a magyar piacra nézve az érintett áruk tekintetében nem lép túl az irányítás alá kerülő vállalkozások jelenlegi működési körén, és időtartama sem haladja meg a három évet, amit a Versenytanács kialakult gyakorlata szerint elfogadhatónak tart.
V.
Az összefonódás engedélyezésének nyilvánvalósága
- 18.
A Tpvt. 63.§ (3) bekezdésének ac) pontja szerint a versenytanácsi határozatot a kérelem beérkezésétől, illetve a hiányok pótlásától számított 45 napon belül kell meghozni, amennyiben "az engedély a 30. § (2) bekezdése alapján nyilvánvalóan nem tagadható meg", mely esetben a Tpvt. 62. § (1) bekezdése alapján az eljárási díj összege kettőmillió forint. Amennyiben az engedély megadása nem nyilvánvaló vagy a Tpvt. 30. § (1) bekezdésén alapul, akkor a határozatot a Tpvt. 63. § (3) bekezdés b) pontja alapján 120 napon belül kell meghozni, mely esetben a Tpvt. 62. § (1) bekezdése alapján - a kérelem benyújtásával egyidejűleg megfizetett kettőmillió forinton felül - további nyolcmillió forint eljárási díjat kell fizetni a határozat kézbesítésétől számított tizenöt napon belül.
- 19.
Arra nézve a Tpvt. nem tartalmaz rendelkezést, hogy az összefonódás mely esetben minősül olyannak, amely "a 30. § (2) bekezdése alapján nyilvánvalóan nem tagadható meg". A Tpvt. 63.§ (3) bekezdés ac) pontja szerinti (egyszerűsített) és a b) pont szerinti (teljeskörű) eljárásban elbírálható összefonódások megkülönböztetésekor a Versenytanács - a saját több éves gyakorlatát tükröző - Közleményből indul ki.
- 20.
A jelen ügy szempontjából releváns horizontális hatással összefüggésben a Közlemény szerint akkor alkalmazható az egyszerűsített eljárás, ha nincs olyan érintett piac, amelyen az összefonódásban résztvevő vállalkozáscsoportok együttes részesedése meghaladja a 20 százalékot (14.ii.a. pont). A Közlemény 14.iii. pontja alapján valamely érintett piacon 20 százalékot meghaladó együttes piaci részesedés esetén is alkalmazható azonban az egyszerűsített eljárás, ha az összefonódás következtében a piaci koncentráció növekedése ezen az érintett piacon csekély mértékű. E pont alapján akkor engedélyezhető egyszerűsített eljárásban az összefonódás, ha:
-
- a)
az ezen az érintett piacon legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező érintett vállalkozáscsoport figyelmen kívül hagyásával az összefonódásban érintett többi vállalkozáscsoport együttes piaci részesedése ezen az érintett piacon nem haladja meg az 5 százalékot; és
- a)
-
- b)
ezen az érintett piacon van az összefonódásban résztvevő legnagyobb vállalkozáscsoporthoz hasonló piaci részesedésű versenytárs vállalkozás; és
- b)
-
- c)
az összefonódás a lehetséges verseny lényeges csökkenését sem eredményezheti, mert alappal feltételezhető, hogy a jelenleg alacsony piaci részesedésű vállalkozás részesedése a jövőben sem növekedhet érezhetően.
- c)
- 21.
A Hoffmann Rt. és a Szabolcs-csoport együttes részesedése a magyarországi útépítés piacán ugyan csekély mértékben meghaladja a 20 százalékot, azonban 20. a-c) pontban foglalt feltételek mindegyike teljesül, ezért a Versenytanács a kérelmezett összefonódás esetében alkalmazhatónak találta a Tpvt. 63. § (3) bekezdésének ac) pontját.
VI.
Eljárási kérdések
- 22.
A Tpvt. 63. § (3) bekezdése ac) pontjának alkalmazásából következőleg az eljárási díj megfizetéséről nem kellett rendelkezni, mert a kérelmező a Tpvt. 62. § (1) bekezdése szerinti kettőmillió forintot előzetesen lerótta.
- 23.
Az ügyfelek kérték a tárgyalás mellőzését, ezért a Versenytanács határozatát - a Tpvt. 74. § (1) bekezdésének alkalmazásával - tárgyaláson kívül hozta meg.
- 24.
Az ügyfeleket megillető jogorvoslati jog a Tpvt. 83. § (1)-(2) bekezdésén alapul.
Budapest, 2005. május 31.